Araç Pasta Cilası Nasıl Yapılır?

A+ A- 

Araç Pasta Cilası Nasıl Yapılır?

Ulaşım amaçlı kullanılan araçların güzel görünmesi herkesin tercihidir. Düzenli aralıklarla yapılan pasta cila aracın rengini ilk günkü gibi parlak ve temiz tutmaya yardımcı olur. Pasta cila bilinenin aksine boya koruma değildir.

Pasta denilen malzeme hem fiziksel hem de kimyasal anlamda çözücü bir maddedir. Aracın boyası üzerindeki boyayı almamış lekeler ya da çizikler için kullanılır. Boyayı incelterek oluşmuş hafif çizikleri ve lekeleri kapatabilir. Ancak pasta aynı zamanda aracın boya rengini de matlaştırır. Pasta yapılan yüzeye cila yapılmaz ise o bölgeye pasta yapıldığı çok net anlaşılır. Bu nedenle cila pasta uygulamasının olmazsa olmazıdır. Pasta cila işlemi önce boya üzerindeki hafif çizik veya lekeden oluşmuş hasarlı bölümün pasta ile giderilerek ardından silikonlı cila ile parlatılmasını içeren basit iki aşamalı bir işlemdir.

Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Pasta cila işleminden önce araç güzelce yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Temizlenmeden yapılan pasta işlemi sadece aracın üzerindeki tozları ortaya çıkaracağı için fazla işe yaramaz. Pasta işlemi yapılırken boyayı kaldırmamış çizik ve lekeler üzerine sürülerek iyice yedirilir. Pastanın boyayı inceltme özelliğinden dolayı pastayı sürerken aynı nokta üzerinde fazla durmak o bölgedeki boyanın zarar görmesine yol açabilir. Bu nedenle pastayı olabildiğince yaydırarak sürmek gerekir.

Opak renkli arabalarda ise pasta işlemi için kullanılan malzeme çok derin olmamak koşuluyla dolgu amaçlı da kullanılabilir. Pasta işlemi yapıldıktan sonra cila yapılması pasta işleminin oluşturduğu matlığı yok etmede yardımcı olur. Cila işlemi yapılırken orbital adı verilen bir alet kullanılmalıdır. Bu alet düşük hızda eliptik hareketler yaparak cilanın her yere eşit şekilde dağılmasını sağlar. Elimizle yapmaya çalıştığımızda uygulayacağımız baskı farklılık göstereceğinden her bölgede farklı sonuçlar alınmasına yol açabilir. Bu nedenle elle yapmak yerine orbital makinesiyle yapılması daha uygun olur. Cila sadece 3-4 ay etkili olacağından bu süre sonunda yenilenmesinde fayda var.ARA

YOL TARİFİ

MAİL GÖNDER